EN 17353

  Produkty MASCOT certyfikowane za zgodność z normą EN 17353 to odzież robocza odpowiednia do wykonywania zadań, w których trakcie pracownik musi być dobrze widoczny dla otoczenia.

  EN 17353 to norma unijna definiująca wymogi w zakresie zwiększonej widzialności odzieży roboczej w sytuacjach o umiarkowanym ryzyku. Odzież robocza z certyfikatem EN 17353 nadaje się dla pracowników, którzy muszą być widoczni, ale nie pracują w obszarze, w jakim zgodnie z przeprowadzoną analizą ryzyka konieczne jest stosowanie środków ochrony indywidualnej certyfikowanych w myśl normy EN ISO 20471.

  Dowiedz się więcej na temat normy EN ISO 20471

  W porównaniu z odzieżą o intensywnej widzialności zgodną z EN ISO 20471, ubiory certyfikowane wg EN 17353 oferują szerszy wybór kolorów. Materiał fluorescencyjny, z którego wykonane są produkty, może występować w następujących barwach: zielona, żółta, pomarańczowa, czerwona i różowa oraz ich połączeniach: żółta-pomarańczowa i pomarańczowa-czerwona.

  Trzy klasy widzialności

  Norma EN 17353 określa minimalne wymogi – w tym dotyczące powierzchni materiału fluorescencyjnego i elementów odblaskowych – jakie muszą być spełnione dla zapewnienia widzialności odzieży. Obejmuje także wymagania w zakresie wzornictwa dla trzech typów produktów:

  • Typ A, który nadaje się tylko do pracy w warunkach dziennych. Produkty certyfikowane za zgodność z normą EN 17353, typ A, zawierają minimalny udział materiału fluorescencyjnego.
  • Typ B, który jest przeznaczony tylko do pracy w ciemności. Produkty certyfikowane za zgodność z normą EN 17353, typ B, muszą być wyposażone w luźno wiszące elementy odblaskowe (typ B1), mieć odpinane lub przymocowane na stałe elementy odblaskowe na nogawkach i na rękawach ubiorów z długim rękawem (typ B2), bądź spełniać wymogi minimalne w zakresie powierzchni materiału odblaskowego i posiadać taśmy odblaskowe na tułowiu oraz nogawkach/rękawach (typ B3).
  • Typ AB, który nadaje się do pracy w warunkach dziennych, o zmierzchu i w ciemności. Produkty certyfikowane za zgodność z normą EN 17353, typ AB, muszą zawierać zarówno materiały fluorescencyjne, jak i odblaskowe, bądź materiały łączące w sobie te właściwości.

  Wszystkie produkty MASCOT z certyfikatem EN 17353 spełniają wymogi określone dla typu A.