Etyczna, społeczna i środowiskowa odpowiedzialność firmy MASCOT

Jako globalne przedsiębiorstwo branży tekstylnej ponosimy wielką odpowiedzialność za dobro ludzi i środowiska, zarówno w naszych zakładach produkcyjnych, jak i w pozostałej części łańcucha dostaw. W pełni akceptujemy tę odpowiedzialność. Dlatego ponad 10 lat temu utworzyliśmy własne zakłady produkcyjne – najpierw w Wietnamie, a następnie w Laosie. Znalazło w nich zatrudnienie 2400 osób, którym zapewniamy dobre, bezpieczne i godne miejsca pracy.

 

W MASCOT zawsze dbamy o to, by nasi klienci otrzymywali najlepsze możliwe produkty. Mówiąc „najlepsze produkty” mamy na myśli cały szereg kwestii. Produkty nie tylko winny być wytrzymałe i dobrze znosić długi okres użytkowania, aby ograniczać niepotrzebne zużycie nowych zasobów. Równie ważne jest to, aby były wytwarzane przez ludzi, którzy w swoim miejscu pracy czują się dobrze i bezpiecznie. Przy produkcji istotne jest zastosowanie materiałów o transparentnym pochodzeniu, dzięki czemu produkty mogą uzyskać np. certyfikat Oeko-Tex®.

Produkty MASCOT to rozwiązania – rozwiązania trwałe i zrównoważone zarówno pod kątem odporności na zużycie, jak i dbałości oraz szacunku dla ludzi i środowiska. Nasze podstawowe wartości – również w kontekście społecznym i środowiskowym – to jakość i rzetelność. Jakość odnosząca się do produktów, rozwiązań i umów, a rzetelność rozumiana jako staranność i przyzwoitość. Poniżej szerzej omawiamy sposób, w jaki nasze kluczowe wartości przejawiają się na poszczególnych etapach łańcucha dostaw MASCOT.

Globalne cele i MASCOT

MASCOT działa w zakresie wszystkich 17 celów na różnych poziomach i zamierza rozwijać oraz wzmagać te wysiłki aż do roku 2030. Produkując odzież roboczą, chcemy między innymi przyczyniać się do eliminacji biedy i głodu, zwiększania dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji, a także tworzenia godnych miejsc pracy. Zapraszamy do poczytania na ten temat na kolejnych stronach.

Czytaj więcej

Sami produkujemy odzież we własnych zakładach

Odzież robocza i zimowa jest w całości szyta w naszych fabrykach w Wietnamie i Laosie. Własne zakłady posiadamy od 2008 r. Od samego początku stosujemy w nich europejską kulturę pracy i solidne wartości MASCOT. Gwarantuje to bezpieczne, pewne i dobre miejsca zatrudnienia o dużym potencjale rozwoju dla pracowników, którzy w swoich umowach mają przewidziany dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej w zakładowej przychodni oraz – także bezpłatny – zdrowy i pożywny lunch.

 Czytaj więcej

Udokumentowana odpowiedzialność społeczna produkcji

Gdy w marcu 2008 r. uruchamialiśmy nasz pierwszy zakład w Wietnamie, od samego początku wszystkim zagwarantowaliśmy dobre, pewne i bezpieczne warunki pracy. Obecnie produkcją odzieży roboczej zajmuje się tam 2400 osób, a fakt, że kwestie odpowiedzialności społecznej w państwach, w których prowadzimy działalność, traktujemy niezwykle poważnie, jest dobrze udokumentowany. MASCOT posiada najbardziej renomowany certyfikat w zakresie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw – SA8000.

Czytaj więcej

Certyfikowane zarządzanie jakością

MASCOT już od wielu lat posiada certyfikat EN ISO 9001. Wdrożyliśmy ten system zarządzania w celu wspierania rozwoju przedsiębiorstwa, produktów i usług, tak by w każdym momencie zapewniać klientom najwyższą możliwą jakość. Nasze wyniki oceniamy pod kątem pewności dostaw, dostosowania produktów do grupy docelowej, zadowolenia klienta oraz wzrostu.

Czytaj więcej

Polityka środowiskowa we własnych zakładach

Prawie 80% wszystkich produktów MASCOT w kategorii odzieży roboczej wytwarzamy sami w naszych fabrykach na terenie Wietnamu i Laosu. Zakłady te położone są w oficjalnych strefach przemysłowych. Obowiązują w nich transparentne ustalenia oraz kontrakty odnośnie odprowadzania ścieków i utylizacji odpadów, a także innych kwestii związanych z ochroną środowiska.

Czytaj więcej

Nagrody za odpowiedzialną produkcję

Dobre i godne środowisko pracy wcale nie jest oczywistością, gdy działalność produkcyjna jest prowadzona w krajach rozwijających się. Dlatego zakłady MASCOT budzą duże zainteresowanie z powodu zapewnionych w nich warunków pracy. W okresie działalności w Wietnamie i Laosie nasza firma otrzymała szereg nagród za wysokie standardy społeczne oraz poziom kontroli środowiskowej w tamtejszych fabrykach.

Czytaj więcej

Trwałe ubrania robocze

Wytrzymałe produkty są nie tylko praktyczne i finansowo opłacalne dla użytkownika. Są także bardzo korzystne dla środowiska. Gdy tkaniny, szwy i kolory są trwałe, a pracownik nie musi często wymieniać odzieży na nową, unikamy niepotrzebnego zużycia surowców. Dlatego w MASCOT stosujemy metodę TESTED TO WORK. Dzięki niej nasza odzież robocza wyróżnia się długim okresem użytkowania.

Czytaj więcej

Produkty o zrównoważonym profilu

Wiele spośród produktów MASCOT w taki czy inny sposób wyróżnia się zrównoważonym profilem. Niektóre wyroby są na przykład w części wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub ze zrównoważonego rolnictwa.

Czytaj więcej

Produkty z oznaczeniem Oeko-Tex®

Do produkcji ubiorów roboczych MASCOT wykorzystujemy ponad sto różnych typów tkanin. Wszystkie są opatrzone certyfikatem zgodności z normą Oeko-Tex® Standard 100. Wybór produktów z tym oznaczeniem gwarantuje, że tkanina była zbadana pod kątem zawartości szkodliwych dla zdrowia substancji. Kryteria badania są corocznie aktualizowane i dalece wybiegają poza wymogi obowiązującego prawa.

Czytaj więcej

Przemyślane opakowania i transport

W skomplikowanym łańcuchu dostaw, takim jak ten, który jest niezbędny do wytwarzania odzieży roboczej, materiały i gotowe produkty wymagają wielokrotnego pakowania i przewożenia na duże odległości. Transport z zasady nie jest dobry dla środowiska, jednak w czasach globalnego handlu to konieczność. Dlatego właśnie ważne jest wybieranie najlepszych i najkorzystniejszych dla środowiska rozwiązań.

Czytaj więcej