Królowo Zimo

– przygotuj się!
Ubrania zimowe - 2010 Dla mediów
10 Listopada 2010

Niezbyt przyjemnie jest pracować na zimnie, wietrze i deszczu, ale pogoda nie powinna decydować o Twoim komforcie podczas pracy.

Ubieraj się w wiele warstw i pracuj wygodnie w odzieży, która zapewni Ci ciepło. Wybieraj taką odzież, żebyś w każdej chwili mógł zrzucić niepotrzebną warstwę albo ubrać kolejną, jeśli zmieni się temperatura lub warunki pracy. Pamiętaj też o wyborze odpowiedniego obuwia ochronnego.

Od spodu:

Jako pierwszą warstwę ubierz coś elastycznego i dobrze przylegającego do ciała, a przede wszystkim odprowadzającego wilgoć. Warstwa ta powinna sprawiać wrażenie „drugiej skóry” i nigdy nie powinieneś czuć, że jest mokra. Wyjątkową cechą bielizny funkcjonalnej jest zdolność błyskawicznego oddzielania wilgoci od skóry na dużej powierzchni i odprowadzenie jej do następnej warstwy odzieży. W zależności od osobistych preferencji można wybrać bieliznę o większych lub mniejszych właściwościach izolacyjnych. Jeśli lubisz ciepło, możesz zdecydować się na przykład na bieliznę z dodatkiem wełny.

Warstwa środkowa:

Kolejne warstwy odzieży mają za zadanie zapewnić Ci ciepło. Kiedy jesteś ubrany w warstwy t-shirtów, koszulek polo, bluz, kurtek roboczych lub bluz z kapturem, zawsze możesz zdjąć którąś z nich lub założyć kolejną, jeśli w ciągu dnia pracy zmieni się temperatura. Upewnij się, że Twoja odzież dobrze zakrywa szyję i kark, oraz że jej rękawy są odpowiednio długie, żeby nie marzły Ci nadgarstki. Naczynia krwionośne w okolicach nadgarstków leżą bezpośrednio pod skórą, więc jeśli nadgarstki marzną, chłód przenoszony jest do reszty ciała razem z krwią.

Warstwa zewnętrzna:

Przy wyborze warstwy zewnętrznej odzieży należy kierować się dwoma aspektami. Jednym z nich są elementy funkcjonalne, takie jak kieszenie i paski np. na narzędzia. Druga ważna kwestia to ochrona przed pogodą i oddziaływaniem temperatury otoczenia. Wybieraj odzież wiatro- i wodoszczelną, jeśli pracujesz na zewnątrz, w zmiennych temperaturach. Oddychająca odzież wierzchnia to dodatkowy atut, jeśli podczas pracy dużo się ruszasz. Jeśli na zewnątrz przebywasz krótko, możesz w razie potrzeby użyć nakładanej, dodatkowej odzieży przeciwdeszczowej, zamiast nosić wodoszczelną warstwę przez cały czas. Jeśli wybierzesz odzież wierzchnią z odpinaną podszewką, możesz na bieżąco regulować temperaturę i używać tej samej kurtki zarówno wiosną, gdy pogoda jest deszczowa, jak i w wyższych temperaturach.
Koniec końców wybieraj odzież, która najbardziej odpowiada Twoim osobistym preferencjom. Decyduj się na modele, w których czujesz się wygodnie – mogą to być kurtki typu parka, czy krótkie kurtki-pilotki, czy też modele pośrednie. Oceń też, czy potrzebujesz na przykład kaptura. Wszystkie właściwości odzieży odnajdziesz również w modelach fluorescencyjnych.

Podkoszulek termiczne & Kurtka Zimowe - 2010

Zapewnij stopom ciepło

Zima to czas trzewików. Zwłaszcza, jeśli dużo przebywasz na zewnątrz. Gdy nadchodzi chłód, musisz pamiętać o kilku szczególnych sprawach przy wyborze obuwia ochronnego. Jeśli problemem jest występowanie zjawiska tzw. mostka termicznego w związku z ochroną antyprzebiciową, powinieneś wybrać obuwie, w którym ochrona ta jest wykonana z tworzywa innego niż stal, np. z materiału tekstylnego. Jeśli w pracy często masz do czynienia z wilgocią, wodą i błotem, wybierz produkt tekstylny, zapewniający obuwiu wodoszczelność.

W okresie zimowym podłoże może być mokre, śliskie lub zabłocone. Dla utrzymania równowagi podczas wykonywania pracy istotna jest dobra przyczepność. W związku z tym konieczny jest odpowiednio zaprojektowany i wystarczająco głęboki profil podeszwy. Ważny jest również materiał – gumowa warstwa zewnętrzna zapewnia dobrą przyczepność. Wybieraj obuwie z oznaczeniem „SRC”, które zapewnia najwyższą certyfikowaną klasę przyczepności. Poza tym musisz dbać o to, żeby obuwie odpowiednio leżało na stopie porządnie je sznurując.

Proponujemy MASCOT® Kamet, jeśli potrzebujesz wodoszczelnego obuwia z tekstylną ochroną antyprzebiciową.
Żeby zapewnić sobie dodatkową przyczepność, wybierz jeden z nowych modeli obuwia, np. MASCOT® Elbrus lub MASCOT® Elgon, z gumowymi podeszwami o najwyższej klasie przyczepności (SRC).

Pamiętaj również o skarpetach, odpowiednio podtrzymujących stopę. Powinny one być bardzo elastyczne, żeby dobrze trzymały się na stopie. Zsuwające się skarpety mogą tworzyć fałdy, które z czasem mogą uciskać i obcierać stopy.

Skarpety & Buty ochronne - 2010