Odzież robocza na

zmienną zimową pogodę
Ubieraj się warstwowo - 2017 Dla mediów
23 Stycznia 2017

Praca w miesiącach zimowych wymaga od odzieży roboczej więcej – pracownik nie może wszak marznąć ani moknąć. Jednocześnie na wielu placach budowy obowiązuje zasada, że odzież musi spełniać wymagania w zakresie widoczności określone w normie EN ISO 20471. Wszystko to zapewniają nowe kolekcje MASCOT.

Znamy to doskonale. Są dni, gdy rankami jest za zimno na pracę tylko w bluzie, a po południu jest zbyt ciepło, aby mieć na sobie kurtkę. Do tego w momencie największego obciążenia pracą nagle zaczyna padać deszcz. Bywa też, że w ciągu dnia trzeba przejść przez teren, na którym obowiązuje nakaz stosowania odzieży ochronnej. Niełatwo jest znaleźć jeden zestaw odzieży roboczej odpowiedni do wszystkich tych sytuacji.

Wolny wybór różnego typu produktów

Sekret polega na dobraniu funkcjonalnych zestawów ze swoich ulubionych części składowych. Tak jak różna bywa pogoda, tak różne są preferencje i wybory poszczególnych pracowników na placu budowy. Niektórzy wolą grubą kurtkę zimową, inni membranową, a jeszcze inni wodoodporną kurtkę termalną. Dlatego właśnie MASCOT wprowadza całe dwie kolekcje odzieży roboczej o świetnie zintegrowanym wzornictwie i funkcjonalności, dających niemal nieograniczone możliwości łączenia elementów i tworzenia zestawów.

Dwie nowatorskie kolekcje odzieży roboczej

Pierwsza z nich to wznowienie MASCOT® HARDWEAR, znanej już innowacyjnej kolekcji ubrań na potrzeby branży budowlanej. Kolekcję tę wyróżniają bardzo praktyczne detale takie jak zapięcia na magnes, specjalne materiały izolacyjne w kurtkach, zwiększona wodoodporność czy spodnie z elementami streczowymi. Druga pozycja to MASCOT® SAFE SUPREME – pełna kolekcja ubrań oferujących wiele takich samych funkcji, ale dodatkowo spełniających wymogi certyfikatu bezpieczeństwa EN ISO 20471.

Odzież robocza & Odzież ochronna - Ubieraj się warstwowo - Dla mediów

W kolekcji MASCOT® HARDWEAR zastosowano wiele zaawansowanych i dokładnie przetestowanych typów materiałów. Dobry podstawowy zestaw na zimę tworzą na przykład oddychająca i izolująca bluza MASCOT® Reims i kurtka membranowa MASCOT® Gandia. To połączenie umożliwia regulowanie stopnia dawanej przez odzież ochrony w miarę zmian pogody w ciągu dnia. W ten sposób organizm się nie przegrzewa ani nie ziębi. Dzięki fluorescencyjnym detalom ubrania te doskonale pasują do innych produktów MASCOT o podwyższonej widoczności. MASCOT® SAFE SURPEME to propozycja dla wszystkich, którzy od odzieży ochronnej wymagają czegoś więcej. Metodą ubioru wielowarstwowego można tu z łatwością osiągnąć wysoką kategorię bezpieczeństwa, nie rezygnując przy tym z wygody, regulacji temperatury ani widoczności. Aby spełnić wymagania 1. kategorii bezpieczeństwa, na niefluorescencyjną bluzę z kapturem i spodnie wystarczy założyć kurtkę MASCOT® Grimsby o podwyższonej widoczności. Łącząc odzież ze spodniami ochronnymi MASCOT® Kendal można podnieść łączną klasyfikację ubioru do najwyższej, 3. kategori. Bluza z kapturem MASCOT® Motril, opatrzona fluorescencyjnymi detalami, nie ma certyfikatu bezpieczeństw, ale doskonale pasuje do zestawu.

Najlepszą ochronę osiąga się samodzielnie dobierając elementy zestawu

Chodzi o to, aby pracownik, sam dobierając swoje ulubione produkty z obu serii, stworzył zestaw najlepiej chroniący go od wiatru, deszczu i zimna. Warto na przykład zwrócić uwagę na kurtkę z kolekcji MASCOT® SAFE SUPREME, która skutecznie odprowadza pot i nadmiar ciepła, a przy tym spełnia kryteria najwyższej kategorii bezpieczeństwa, co bywa wymagane w niektórych obszarach. Osoby pracujące w miejscach, w których odzież ochronna jest wymagana stale, mogą zdecydować się na elegancko zaprojektowane kurtkę termalną, kamizelkę termalną lub polarową bluzę o podwyższonej widoczności z serii MASCOT® SAFE SUPREME – to na zewnątrz, natomiast wewnętrzną warstwę odzieży można dobrać z kolekcji MASCOT® HARDWEAR. Wszystkie te ubrania doskonale do siebie pasują. Można je łączyć i tworzyć zestawy odpowiednie do danych sytuacji.

Ubiór wielowarstwowy

MASCOT służy kilkoma poradami, przydatnymi przy komponowaniu wielowarstwowego ubioru. Najważniejszą funkcją warstwy wewnętrznej jest odprowadzanie wilgoci i umożliwienie szybkiego schnięcia. To ważne, aby pracownik nie był mokry, co może prowadzić do zaziębienia. Zadaniem warstwy środkowej jest izolacja. Dobrać należy tyle warstw, ile jest koniecznych do utrzymania ciepła. W przypadku dotkliwego zimna i opadów konieczne jest także zastosowanie dodatkowej warstwy zewnętrznej. Jej najważniejszą funkcją jest naturalnie ochrona przed wiatrem i wodą. Wszystkie warstwy muszą być oddychające tak, aby umożliwić odparowanie wilgoci.

Model - Ubieraj się warstwowo - Dla mediów 2017

Rozwiązania całościowe są bardzo ważne. Dlatego właśnie możliwe jest łączenie elementów różnych serii w zestawy spełniające wymogi dnia roboczego. Zewnętrzna warstwa odzieży roboczej musi chronić użytkownika przed wiatrem i czynnikami pogodowymi, a przy tym zapobiegać jego przemoczeniu. Jako warstwę zewnętrzną można zastosować kurtkę spełniającą wymogi norm EN 343 i EN 342 – ochrona przed deszczem, wiatrem i zimnem. Kurtka zimowa MASCOT® Tolosa zapewnia oddychalność, jest wiatro i wodoodporna, a specjalna izolacja PrimaLoft® zapewnia skuteczne utrzymanie ciepła. Kurtka doskonale pasuje do spodni MASCOT® Kendal, w połączeniu z którymi spełnia wymogi 2. kategorii bezpieczeństwa.