Wicepremier zainteresowany środowiskiem pracy

Mężczyzni
3 Września 2020

W sierpniu laotański zakład MASCOT odwiedził Wicepremier i Minister Przemysłu i Handlu Laosu Sonexay Siphandone.


Wicepremierowi towarzyszyła dwudziestoosobowa delegacja, w której składzie byli między innymi Wiceminister Przemysłu i Handlu Somchith Inthamith, Dyrektor Departamentu ds. Przemysłu i Rzemiosła Buavanh Vilavong oraz Thongthip Phannoulath, p.o. Dyrektora VITA Park, to jest parku przemysłowego, w którym mieści się fabryka MASCOT.

Wicepremier wyraził zainteresowanie licznymi inicjatywami MASCOT na rzecz środowiska pracy. Zakład MASCOT pracuje tylko na jedną zmianę. Staramy się też maksymalnie ograniczać nadgodziny, aby personel mógł spędzać jak najwięcej czasu ze swoimi rodzinami w ciągu dnia. Wiele firm z branży tekstylnej działa jednak w systemie dwu- lub trzyzmianowym, a także w godzinach nadliczbowych w soboty i niedziele, aby maksymalnie wykorzystywać możliwości swoich maszyn. Praca wieczorami, w nocy i w weekendy nie pozostaje naturalnie bez wpływu na życie rodzinne osób zatrudnionych.

 

Kobieta_Mężczyzni

W Laosie istnieje publiczny system ubezpieczeń społecznych utrzymywany ze składek, które odprowadzają podmioty gospodarcze. W przeciwieństwie do sytuacji w wielu innych firmach, wszyscy pracownicy MASCOT są objęci ubezpieczeniem. Wicepremier przyjął tę wiadomość z satysfakcją, ponieważ duża część laotańskich przedsiębiorstw nie rejestruje się w systemie, a więc ich personel nie może korzystać z zapewnianej przez niego ochrony. Właśnie dlatego laotański rząd prowadzi obecnie kampanię mającą zwiększyć poziom uczestnictwa w systemie ubezpieczeniowym.

MASCOT mógł również poinformować Wicepremiera o niedawnym, ponownym uzyskaniu certyfikatu zgodności z normą SA8000 dotyczącą środowiska pracy i warunków zatrudnienia. Jesteśmy jedną z zaledwie dwóch firm w Laosie, które posiadają taki certyfikat.

Mężczyzni_Kobiety

W ostatnim czasie kierownictwo MASCOT Laos w firmowej stołówce zorganizowało wykład przedstawicieli lokalnej policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla 1300 pracowników. Wicepremier docenił troskę MASCOT o personel również w tym obszarze.

Wicepremier Sonexay Siphandone podziękował za interesującą wizytę i wyraził zadowolenie z działań firmy MASCOT na rzecz dobrego środowiska pracy w przedsiębiorstwie.