Zmniejsz ryzyko urazu spowodowanego wypadkiem przy pracy

– zminimalizuj ryzyko poślizgu
Podeszwa antypoślizgowa - Dla mediów - 2010
16 Listopada 2010

Wiele wypadków przy pracy jest spowodowanych poślizgnięciem się lub potknięciem. Poślizgnięcie się podczas pracy na wysokości może spowodować bardzo poważne urazy.

Dlatego należy podjąć wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa, aby zminimalizować to ryzyko.

Wiele można w tej kwestii zrobić we własnym zakresie, np. odpowiednio wiązać buty, nosić odzież i sprzęt tak, aby zawsze były dobrze umocowane, zapewnić odpowiednie oświetlenie w miejscu pracy oraz unikać noszenia zbyt ciężkich przedmiotów po nierównych powierzchniach. Podłoże jest tu ważnym czynnikiem, ale raczej trudno jest je zmienić w trakcie wykonywania codziennych zadań. Można jednak odpowiednio dobrać obuwie, dostosowując je do powierzchni i zapewniając sobie w ten sposób odpowiednią przyczepność.

Norma przyczepności

Obuwie ochronne jest również testowane pod względem przyczepności – obowiązująca norma ma symbol EN ISO 13287. Testy przeprowadzane są w dwóch kategoriach: olej na podłożu stalowym i roztwór mydlany na podłożu ceramicznym. Oba rodzaje testów wykonuje się na podłożu płaskim (cała podeszwa) i przy nachyleniu 7 stopni (tylko część w okolicach pięty). Testy mają na celu wykazanie, czy podeszwa i jej konstrukcja spełniają minimalne wymagania i posiadają odpowiednie właściwości.

Wymogi najwyższej normy przyczepności spełnione

Gdy w firmie MASCOT zaczęto opracowywać modele obuwia roboczego na rok 2010, przyczepność była decydującym czynnikiem. Dlatego specjalna konstrukcja podeszwy musiała względem przyczepności jako minimum spełniać wymogi normy EN ISO 13287. Oba oferowane przez firmę MASCOT typy podeszwy spełniły wymogi w testach z roztworem mydlanym na podłożu ceramicznym (SRA) oraz z olejem na podłożu stalowym (SRB). Tym samym otrzymały najwyższą klasę przyczepności – SRC.

Komfort i stabilność również ważne dla bezpieczeństwa

W kwestii zapobiegania poślizgom ważne jest nie tylko to, co można opatrzyć certyfikatem. Wygodny, dobrze podtrzymujący kostkę i amortyzujący wstrząsy trzewik może zwiększyć szanse na utrzymanie równowagi, a tym samym zwiększyć przyczepność do podłoża. Elastyczność (zdolność podeszwy do łatwego zginania się) jest również decydująca w kwestii zapewnienia możliwie najlepszej przyczepności do podłoża przez cały czas. Kształt wzoru na podeszwie jest również istotny – ważne jest na przykład, by woda była odprowadzana z wzoru na podeszwie.

Ścisła współpraca z użytkownikami

13 nowych modeli, które wprowadzono na rynek tego lata, skierowanych jest do dwóch głównych grup docelowych. Jedną z nich są przedstawiciele ciężkiego rzemiosła i przemysłu, gdzie obciążenie obuwia jest znaczne, drugą – pracownicy działów produkcji i rzemiosła, gdzie obciążenie obuwia jest mniejsze, ale za to dużą rolę odgrywają wymagania co do atrakcyjnego wyglądu i kolorów buta. W procesie tworzenia obu serii obuwia roboczego firma MASCOT współpracowała z użytkownikami.

Buty ochronne - SRC - 2010

Ma dobrze trzymać się stromych powierzchni

Podczas tworzenia serii obuwia odpornego na duże obciążenia jeden z naszych większych klientów zażyczył sobie, żeby obuwie również dobrze trzymało się stromych powierzchni, np. przy pracy w rowach lub w terenie pochyłym (np. roboty drogowe, konserwacja torów kolejowych). Projektanci firmy MASCOT rozwiązali ten problem, zaostrzając krawędź podeszwy, która zazwyczaj jest zaokrąglona zarówno po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie. Przed rozpoczęciem produkcji nowy typ podeszwy został przetestowany w warunkach zwykłej pracy i okazało się, że zdaje egzamin. Krawędź podeszwy „wcina się” w krawędź rowu podczas poruszania się bokiem w górę lub w dół. Pomaga tym samym użytkownikowi zachować równowagę, mimo że nawierzchni trzyma się w takich przypadkach zaledwie kilka centymetrów podeszwy.

Obuwie ochronne znajduje się w asortymencie MASCOT od 2007 r. W modelach na ten sezon przyczepność ma największe znaczenie, a wprowadzenie ich na rynek poprzedziła ścisła współpraca z użytkownikami, którzy testowali półbuty i trzewiki w warunkach codziennej pracy.
Oba wprowadzone przez MASCOT w tym roku na rynek typy podeszwy przeszły pomyślnie testy z roztworem mydła na podłożu ceramicznym (SRA) i z olejem na podłożu stalowym (SRB), dzięki czemu uzyskały klasę SRC – najwyższą w dziedzinie przyczepności.