Szkolenie z bezpieczeństwa ruchu drogowego w MASCOT Laos

2020_ MASCOT Laos - Trafic safety course - 1300 employees
5 Października 2020
W ostatnim czasie zorganizowaliśmy szkolenie z bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla 1300 pracowników naszej laotańskiej fabryki.

MASCOT zapewnia pracownikom bezpłatny dojazd do zakładu minibusami. Niektórzy wolą jednak korzystać z własnych motocykli z uwagi na łatwość i elastyczność tego rozwiązania. Wiele osób dojeżdżających darmowymi minibusami także ma motocykle, których używa w czasie wolnym.

Pamiętaj o kasku i zapobiegaj ryzyku

Aby przeciwdziałać ewentualnym wypadkom, zdecydowaliśmy się przeprowadzić szkolenie z bezpieczeństwa ruchu drogowego dla wszystkich zatrudnionych. Do jego realizacji zaprosiliśmy funkcjonariuszy policji drogowej z gminy Wientian.

Głównym tematem były obowiązujące przepisy prawa i ogólne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, takie jak np. stosowanie kasków. Ponadto funkcjonariusze omówili metody identyfikowania oraz unikania potencjalnego ryzyka w różnych sytuacjach na drodze.

Działania monitorujące w zakresie bezpieczeństwa

Pracownicy działu personalnego będą kontaktować się z osobami, które dojeżdżają do pracy na motorach i nie używają kasków. Celem rozmów będzie zwrócenie ich uwagi na zwiększony poziom bezpieczeństwa, jaki gwarantuje kask. W myśl przepisów prawa korzystanie z kasku przez kierowcę i pasażerów motocykli jest obowiązkowe. Mandat za jego brak wynosi 30 000 laotańskich kipów, co odpowiada 3 dolarom lub ok. 12 polskim złotym.

Motocykl to najpowszechniejszy środek transportu

W Laosie motocykle są bardzo popularnym środkiem transportu, ponieważ są dużo tańsze od samochodów i zużywają znacznie mniej paliwa. Poza tym dolna granica wieku dla kierowcy tego pojazdu to tylko 15 lat. Według szacunków w całym kraju liczącym sobie 7,1 mln ludności jest 1,8 mln motocykli, z czego ok. 700 000 jest zarejestrowanych w stołecznym mieście Wientianie. Ilość motocykli w Laosie przekracza dziesięciokrotnie liczbę samochodów osobowych.


2020_ MASCOT Laos - Trafic safety course - 1300 employees