Szczegółowe prace rozwojowe

podstawą dla zupełnie nowej serii odzieży roboczej
Dla mediów 2010 - MASCOT® INDUSTRY
25 Października 2010

Czego sobie Państwo życzą? Tak brzmiało pytanie, które projektanci i osoby odpowiedzialne za rozwój nowych produktów firmy MASCOT, zadawali podczas wizyt w wielu pralniach i u klientów końcowych w 2009 roku.

Celem było bowiem stworzenie idealnej serii odzieży roboczej dla użytkowników przemysłowych oraz pralni.

Inspirowany życzeniami klientów design jest ważną częścią procesu rozwoju produktów MASCOT. Dlatego też znaczna część tego procesu odbywa się u użytkowników. Podczas licznych wizyt w pralniach w wielu krajach pracownicy działu rozwoju produktów zebrali wiele ważnych opinii o naszych produktach. Również wrażenia wizualne były decydujące dla rozwoju nowej serii dla przemysłu.

Przemysł w centrum uwagi

»Już dzięki samemu rozglądaniu się po odwiedzanych pralniach otrzymaliśmy wiele wskazówek, jak stworzyć lepsze rozwiązania. Widzieliśmy bardzo zniszczoną i wyblakłą odzież roboczą, która wyglądała kiepsko już po kilku praniach«, mówi Lena Bay, szef działu rozwoju produktów MASCOT. »Odzież straciła swój oryginalny kształt, a klapy kieszeni odstawały. Nie są to kwestie kluczowe dla funkcjonalności odzieży, ale naszym celem zawsze jest perfekcja – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu«.

U klientów końcowych

To właśnie na wygląd szczególną uwagę zwracają klienci końcowi. Dawniej pracownicy przemysłu byli przyzwyczajeni do zwykłej odzieży roboczej o niewielu funkcjach, a do tego najczęściej w kolorze granatowym. Te czasy minęły bezpowrotnie, a dziś również pracownicy przemysłu wymagają odzieży roboczej, która zapewnia swobodę ruchów i idealnie pasuje do wykonywanych przez nich czynności. »Według klientów końcowych idealna kolekcja to dobrze prezentująca się, atrakcyjna cenowo i nie przekombinowana seria wielu typów produktów dla różnych rodzajów wykonywanych zadań«, mówi Helle Bruhns, główna projektantka. I to właśnie możliwość wyboru różnego typu odzieży przez poszczególnych pracowników, a jednocześnie zapewnienie jednakowego wyglądu stanowi jedno z nowych wymagań klientów przemysłowych. W dzisiejszych czasach ważne jest, aby pracownik mógł identyfikować się z firmą również dzięki wyglądowi odzieży roboczej.

W pralniach

Odzież robocza używana w dużych zakładach przemysłowych jest często prana w pralniach przemysłowych. Dlatego ważnym było, aby zasięgnąć rady również ich pracowników. »Naszym celem było opracowanie takiej serii, w której, zdaniem pracowników żadnej z pralni, nic nie można by ulepszyć«, stwierdza Lena Bay, która swoją pożyteczną wiedzę uzyskała między innymi w wielu dużych pralniach niemieckich. To wysoko postawiona poprzeczka, bo przecież mowa jest o odzieży, która musi wytrzymać częste pranie i suszenie w pralniach przemysłowych. Pralnie mają również szereg życzeń i wymagań, dotyczących np. pasków na narzędzia, unikania przylepców, które często ulegają zniszczeniu podczas prania, a także łatwo wymienialnych guzików.

2010 Dla mediów - Liczba pracowników: Dewiza tested to work jest wszechobecna, gdy na czele działu rozwoju produktów stoi Lena Bay. Prototypy nowej odzieży są poddawane próbom przez grupy użytkowników testowych, którzy oceniają odzież i przekazują swoje uwagi. Również produkty oferowane przez potencjalnych dostawców i poszczególne typy tkanin są gruntownie testowane w laboratorium.

Krok milowy w rozwoju

Firma MASCOT może z radością stwierdzić, że nowa seria, nie bez powodu nazwana MASCOT INDUSTRY®, spełnia wszystkie potrzeby. Ale tak naprawdę, to nie wszystko. Firma MASCOT jako pierwsza wprowadza na rynek produkty wykonane z tkanin o splocie płóciennym, zaprojektowane specjalnie dla przemysłu. Splot płócienny jest trochę luźniejszy niż tradycyjnie stosowany w przemyśle splot skośny, o którym również nie zapomnieliśmy w naszej nowej serii. Splot płócienny jest tym samym bardziej przewiewny i świetnie nadaje się do pracy w pomieszczeniach zamkniętych i w ciepłym otoczeniu. Ma on surowy i nieco inny, nowoczesny styl. Dyskretne szwy w kontrastujących kolorach nadają mu świeżości i wyjątkowego charakteru. Dzięki zastosowanej strukturze splotu spodnie są również lżejsze, co stanowi dodatkową korzyść, ponieważ pralnie piorą odzież na wagę. Na jedno pranie przypada zatem więcej sztuk odzieży, czym przyczyniamy się również do ochrony środowiska naturalnego.

Tested to work

Od wielu lat sloganem i strategią pracy firmy MASCOT jest hasło „tested to work”, czyli „przetestowane, aby działać”. Nie są to słowa rzucane na wiatr, ponieważ zarówno wszystkie tkaniny, jak i każdy produkt są przed rozpoczęciem masowej produkcji testowane w laboratoriach i w rzeczywistych warunkach pracy. Opracowanie odpowiedniego splotu płóciennego, który dobrze zniesie proces prania w pralni przemysłowej i po praniu nadal wygląda reprezentacyjnie, wymagało wielu testów laboratoryjnych. Krój odzieży zostaje następnie poddany próbom przez grupy testowe firmy MASCOT, których członkowie noszą prototypy produktów podczas codziennej pracy. W okresie próbnym użytkownicy testowi informują nas na bieżąco o swoich odczuciach i proponują ulepszenia. Ostatnią, choć nie mniej istotną, fazę testów stanowi przemysłowe pranie odzieży we wszystkich kolorach. Dzięki tym próbom możemy być pewni, że odzież zdała egzamin w rzeczywistych warunkach użytkowania. Dopiero wtedy rozpoczyna się jej masowa produkcja. Ze względu na długotrwałe badania i testy od powstania pomysłu na nową odzież do opracowania gotowego produktu MASCOT często mija aż do 18-24 miesięcy. Chcemy być pewni, że nasza odzież jest „tested to work” pod każdym względem, zanim wprowadzimy ją na rynek.

MASCOT® INDUSTRY - Spodnie robocze - Dla mediów 2010 Bardzo chcieliśmy opracować tkaninę o splocie płóciennym, która nadawałaby się do zastosowania w serii odzieży roboczej dla użytkowników przemysłowych. Splot płócienny ma surową strukturę i wyjątkowy charakter, a przy tym przyjemnie jest go nosić. Jednocześnie tkaniny o splocie płóciennym dobrze znoszą pranie i suszenie w pralniach przemysłowych, zachowując swój pierwotny kształt i kolory, a to nowość w branży.

Fakty o MASCOT® INDUSTRY

Na nową serię dla użytkowników przemysłowych, nazwaną MASCOT® INDUSTRY, składają się w sumie 22 produkty. Są to głównie produkty płócienne – zarówno zwyczajna odzież robocza, jak i odzież zimowa. W skład serii wchodzą również produkty wykonane z tkanin o splocie skośnym, które z łatwością można dopasować do odzieży o splocie płóciennym. Wśród produktów wykonanych z tkanin o splocie skośnym można znaleźć między innymi kombinezon w zupełnie nowym kroju. Produkty te trafiły już do dystrybutorów i można je znaleźć w większych marketach budowlanych i innych miejscach, gdzie zazwyczaj kupić można odzież roboczą. Zobacz więcej na www.mascot.dk, gdzie w opcjach wyszukiwania produktów możesz między innymi zawęzić kryteria wyszukiwania np. tylko do serii MASCOT® INDUSTRY.

Odzież robocza - MASCOT® INDUSTRY - 2010